Magical Child Bestemin Hikâyesi

26 Haziran 2012 in Genel

2010 Haziran’ı. İnternette yabancı şiirleri araştırıyorum bestelemek için. Güzel şiirler buldum, ama bestelemek istediklerim hep bestelenmiş ve albümlerde yayınlanmıştı. Derken aklıma Michael’ın Dancing The Dream’de yayınladığı şiirler olduğu geldi.

Michael’ın şiirlerini araştırmak istedim. Hepsi çok güzeldi ama Magical Child başkaydı. Vokal partisyonlarında inanılmaz titiz besteleme süreçlerim yoktur. Ses kaydediciyi açıp şiiri okuma esnasında doğaçlama bestelerim, çünkü her hecenin notasyonunu sırayla düşünürseniz duyguyu yakalayamazsınız.

iTunes’da yayınlanan albümümün şu ana kadar en fazla satan 2. şarkısı olan, sözlerini Can Köymen’le yazdığım A Future Without You’yu da böyle bestelemiştim, bilenler şarkının sözlerinin duygusunun yansıtılıp yansıtmadığı konusunda fikir sahibidir.

Bir yerde durum değişmelidir, yükselip, şarkı dinleyene, daha iyi odaklan demelidir. Bunun olacağını Magical child’da “He knows his power was the power of god” bölümünü doğaçlarken anladım, besteleme esnasında müzikal algılarımdan geçen kornoyu aradan bir yıl geçmesine rağmen unutmadım ve yazdım, aynen şarkıya yazdığım melodileri unutmadığım, ses kaydedicimden kontrol etmeye gerek duymadığım gibi. Kaydı ilk denememde aldım, 10 dakika bile vaktimi almamıştır, sesimi ısıtmadım, ama yine de sesim kendim için iyiye yakın bir kondisyondaydı, göğüs sesinden kafa sesine geçişlerin naifliği içime sinmişti.

Orkestrasyonun yüzde 85’i bir saat gibi bi sürede tamamlandı. Ancak detaylandırmaları bir hafta boyunca düzenledim. 25 Haziran sabahı ikinci ve üçüncü nakarattaki stakato yaylı gruplarını ve pizzikato kemanları ekledim, az da olsa Türk melodileri orkestrasyonun bu partisyonlarında mevcut.
Youtube’a yüklemeden önce video hırsızlığı yaptım bir kullanıcıdan, daha önce A Future Without You ve Angel Eyes’ın kliplerini The Notebook filminden klip yapanlardan hacılamıştım, ama ne güzeldir ki inanılmaz derecede iyi oturmuşlardı, hatta ayarlamaya çalışsam başaramayacağım derecede. Bu klip de öyle oldu, bir kullanıcının Smile’a yaptığı klibi kullandım, geçişlerde güzel sahneler var, hatta bazı geçişlerde görüntü de değişiyor, gerçekten şanslıyım.

Arkadaşlar, ünlü bir şarkıcı bestelemeden bestelemek istemiştim bu şiiri, ve iyi ki bestelemişim. Ama sizler resmi Michael Jackson sayfasına, kardeşlerin twitter’larına ve başka önemli kimselere bu videoyu bombardıman gibi gönderip durmazsanız, hiçbir somut şey olmaz, ben bir yerlere gelirsem, bütün dünyada sizleri de anıcam. Bunu unutmayın.
Sevgiyle

 

2 responses to Magical Child Bestemin Hikâyesi

  1. Bağlantı artık açık, gizliden liste dışına çevirdim.
    Buradan şarkının biraz daha yeni düzenlemesini dinleyebilirsiniz:
    https://soundcloud.com/can17/magical-child-michael-jacksons

  2. yanlış hatırlamıyorsam forum dönemlerinde duyurmuştun bunu besteleyeceğini -umarım doğru hatırlıyorumdur. hatta baya bi heycanlanmıştık dinlemek için:) dinlemeyi çok istiyorum fakat videoya tıklayınca ”bu video gizlidir.” yazısı çıkıyor. nereden izleyebiliriz?

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.