Avatar of Nesrin

by

Michael Neden Ölmedi? (Bölüm 2)

04 Temmuz 2013 in Genel

Michael’ın cenaze töreninden bir gün önce Amerikanın her yerinde ‘’The Greatest Show On Earth’’ (Dünyadaki en büyük şov) Billboardları vardı. Ve bu billboardların ardından ne öyle büyük bir şov gösterisi oldu ne de bir konser.  Michael’ın cenaze töreninden sonra da bütün afişler kaldırıldı. Normalde bir evden şaibeli bir ölüm çıkarsa o ev mühürlenir araştırma süresi boyunca arkadaşlar. Michael’ın evinde böyle bir uygulama yapılmadı. O cenaze töreninde konuşma yapan Michael’ın yakın arkadaşı Brian Oxman resmen gülmemek için kendini zor tutuyordu. Ardından çıkıp yaptığı açıklamada ise ‘’Michael’ın ambulansın içinde çekilip son fotoğafı denilen fotoğrafın sahte olduğu çok açık. O fotoğraf gerçek değil’’ dedi. Bu ölüm planı Michael’ın Gotham Chopra ile yaptığı ‘’Fated’’ adlı karikatür planında açıkça anlatılmaktadır. Karikatürün konusu,herkesin öldüğünü düşündüğü ama gerçekte yaşayan ünlü bir popstardır. Michael’ın ölüm saati kayıtlara da öğlen 12:30 olarak  geçmiş fakat bütün yakın arkadaşları ve La Toya ile Janet ölüm haberini aynı günün sabahı aldıklarını söylemişlerdir. Bu ne kadar mantıklı? Bu olayın içindeki herkes geleceği mi görüyor da biz göremedik?

Ayrıca bir Amerikan gazetesinin başlığında ‘’Popun kralının 6 aylık ömrü kaldı’’ haberi çıktıktan tam olarak günüyle bile tam olarak 6 ay sonra Michael’ın ölüm haberini aldık. Bu da bir tesadüf mü? Frank Dileo’nun 25 haziran gecesinde olan biten her şeyi bilmesi nasıl mümkün oluyor?

Michael’ın 20 yıl önceki menajeri olan Frank Dileo ile Mike yollarını ayırmıştı. Ama 20 yıl sonra onu tekrar işe aldı. Bunun mantıklı bir açıklaması var mı arkadaşlar? Ölümünden 8 gün önce de vasiyetinde yazan avukatı John Branca’yı tekrar işe aldı. Sanki kendisini tanıyan bilen ve güvenebileceği insanları bir plan için tekrar bir araya getiriyor gibi değil mi sizce de?

Mike ölümünden önce hasta gibi görünmeye çalışıyordu This is it konserleri açıklanmadan 2 ay önce onu tekerlekli sandalye ile gördük. En az 20  kere hastaneye gitti. Ama this is it zamanında ve filmde de gördüğümüz gibi dipçik gibi aynı enerjisindeydi. O kadar hasta olan bir adam nasıl olur da günde 12 saat prova yapar?

Jermaine TII prömiyerinde şöyle bir cümle kullandı’’Bu gerçekten o değil. Bundan çok çok daha fazlası var. Bu son perde değil’’. This is it filminde de Michael ın vermeye çalıştığı mesaj ‘’geri dönüş’’mesajıydı arkadaşlar. Ve filmin sonunda Michael işaret diliyle ‘’Tüm kalbimle… Daha fazlası var ve sizlere kendimi göstereceğim.’’ Bunun manası ne? Sizce sadece konserden bahsediyor olabilir mi zaten bütün dünyaya kendini kanıtlamış bir insan?

Ve This is it’teki Smooth Criminal’da Michael’ın oynadığı rol kendisini ölmüş olarak göstermiş ama yaşayan bir adam rolüdür. Michael Gilda’nın karşısında  otururken Gilda adamın kulağına eğilip der ki’’Bu nasıl olur o ölmemiş miydi?’’

Anma töreninde de cenaze töreninde de tabut kapalıydı burada;
1.si Michael Müslüman değilse o tabutun açık olması gerekiyordu.
2.si Michael müslümansa ve tabut bu yüzden açılmadıysa ailesi tarafından Michael’ın kendi inançları doğrultusunda defnedildiği ve bu yüzden tabutun açılmadığını söylemeleri gerekirdi.

Michael nasılsa ölmüş olacağından çıkıp onun Müslüman olduğunu açıklamaları hiçbir şeyi değiştirmez ve bir tehdit unsuru oluşturmazdı. O saatten sonra kim ne için zarar verebilirdi ki  öyle değil mi? Ama aileden bununla ilgili hiçbir açıklama gelmedi ama Michael’ın yakın arkadaşları orada duran tabutun içinin boş olduğunu açıkladılar.

Ayrıca cenazenin ve törenin konsepti Liberian Girl idi. Arkadaşlar şimdi Michael hastalığı yüzünden artık siyah değildi beyazdı. E o zaman bu durumda olan birisinin cenazesinde siyahkenki halinin resimleri neden olsun? Verilmeye çalışılan mesaj aynen şarkının klibinde de olduğu gibi ‘’Ben kameranın arkasından sizleri izliyorum,hala aranızdayım’’ mesajıydı.

Ve Jermaine bir Müslüman bundan şüphemiz yok değil mi? Eğer Michael gerçekten ölmüş olsaydı ve o tabutun  içinde olsaydı Jermaine bırakın kendisi çıkıp orada şarkı söylemeyi oradaki kimsenin şarkı söylemesine ve onu rahatsız etmelerine izin vermezdi. Dinine çok bağlı bir insandır kendisi. Babamın konuşmuşluğu var onunla  Amerikada.

Anma töreninde de Will you be there şarkısının projeksiyondan yansıtılan görüntülerinde ve sözlerinde bir değişiklik yapılmış sözlerden bir tanesi değiştirilerek ‘’Alive’’ (hayatta) yazılmıştır. Canlı yayında gördüm bunu. Slaytta  gösterilen ve törenin başından sonuna kadar olan resimin altında ‘’Yaşıyorum ve hep buradayım’’ yazısı vardı. Bunların hepsi mi tesadüf? Hepsi mi Allahın bir işi diye nitelendireceğimiz şeyler?

Törende konuşma yapan bir diğer isim ise Kenny Ortega idi. Konuşmasına ‘’Michael bir hafta önce burada bizimleydi’’ sözleriyle başladı. Ve Michael öleli 2  hafta olmuştu. Böyle bir şey mümkün mü? Ve sonra bunu hiç değiştirmeden devam etti konuşmasına.

TO BE CONTINUED…

26 responses to Michael Neden Ölmedi? (Bölüm 2)

 1. Nesrin kaç yaşındasın??Çok güzel yazmışsın da yaşını merak ettiim

 2. Yanlış hatırlamıyorsam Mıchael bir röportajında sıradan bir insan gibi yaşamak istediğini bir yerde oturup insanları gözlemlemek onlarla konuşmak istediğini söylemişti.Belki kılık değiştirdi ve tanınmayacak hale geldi.Böylece hem kendini herkese ölmüş kabul ettirmiş hem de bu isteğini gerçekleştirmek istemiş olabilir.Her ne olursa olsun inşallah olduğu yerde çok mutludur.

 3. Nesrin,cok mantikli gecen bolumde de, bu bolumde de, her seyi gayet net yazmissin..Beni en cok etkileyen ”Liberian girl” oldu..”Ben burdayim ve kameranin arkasindan sizi izliyorum”…Eger Michael olmediyse ve ortaya ciktigi an onu sag burakmazlar..cocuk tacizi olaylari da musluman oldugu icin…aslinda cocuk tacizi falan hepisi Melegimize karsi, onu yipratmak icin duzenlenen bir komplo…
  Paylasimina saygi duyuyor,ve ardini da bekliyorum… :)

 4. çok güzel olmuş yine :) benim merak ettiğim sizce michaelde Müslüman oldu mu ?

 5. Cidden çok güzel köşe bucak yazmışsın, insanın kafasına kuşkular sokacak bir sürü dipnot var …. MJ diyelim yaşıyor bence artık çıkmasın ortalığa, çünkü ortalıkta bir ton aç kurt çakal tilki var, umarım her nerdeyse bu dünyada mı yada bulutlarda mı huzur içindedir. Bizlerle bunları paylaştığın için teşekkür ederiz Nesrin

  • Arkadaşım çok teşekkür ederim güzel yorumların için. Tabiki ben de çıkmaması taraftarıyım. Yalnız çıkmasa bile hayranlarının onunla konuşmasını sağlıyor. Hayranları kiminle konuştuklarını bilmiyorlar bazılar tahmin ediyor sadece ama o yine de aramızda :)

 6. Nesrin çok güzel yazıyorsun ellerine sağlık ister istemez inanıyor insan çoğunu hiç düşünmemiştim. Ama yine de bir yandan da gerçek olmayabileceğini bilip boş boş umutlanmak istemiyorum umarım şu anda her nerede ise mutludur meleğimiz… Sonuç olarak bence devam et okumak iyi geliyor umutlanıyor insan:)

  • Öncelikle güzel yorumların için teşekkür ederim :) Benim amacım insanlara boş yere ümit vermek değil… Öldüğünü duyduğum ilk günden beri ölmediğinden adım gibi emindim. Hiç kuşku duymadım bundan. Çünkü herşey o kadar açık kı… Mesela o ilk zamanlarda Michael’ın öldükten sonraki çıkan videoların resimlerin birçoğu netten kaldırıldı bunun da sebebi çok fazla ifşa olmasını istememeleri.

 7. Nesrin olayları çok güzel yakalamışsın.. mj yaşıyor ve bu nerden mi çıktı bakın…. diye bir gazetede dergide makale yazılsa direk senin yazını copy paste yapmaları lazım ! ellerine sağlık uğraşmışsın evet ilginç detaylar var !

 8. Tekrar teşekkürler. Yorum ve yaklaşımlar güzel olmuş. Ben farklı bir taraftan bakmak istiyorum. Sonuçta bunlar bir yerde beyin jimnastiği ve kaçırılan ayrıntıları farklı bakış açısında yakalamak daha detaylı teorileri doğuruyor. O bakımdan bence olumlu. Benim değinmek istediğim konu MJ anladığım kadarıyla çok hırslı bir insan. Bad 25 de de kendisiyle yarıştığı, rekorları değiştirmiş olmasının kendisi için önemli olduğuna ilişkin bölümler var. Veya ‘Off the Wall’ albümünden sonra aldığı ilk Grammy Ödülünde bile haksızlığa uğradığını daha çok alması gerektiğini belirtmişti. Her zaman kral olmayı, farklı olmayı, en iyi albümü, en iyi şarkıyı, en iyi klibi v.s. yapmayı bence çok önemsiyordu. Bütün büyük sanatçıların ölümü ardından ‘ölmedi gibi’ söylentilere alışığız. Belki Mj bu konuda da bir ilke imza atmak istemiştir diye düşünülebilir. Sonuç olarak hepimiz Mj nin ne kadar mükemmeliyetçi olduğunu biliyoruz. Bunları ince ince işlemiş ve bir ilke imza atarak gerçekten ölmeyen tek ünlü olmak istemiş olabilir. Çok mu ütopik oldu? Ha öldü mü ölmedi mi diye soracak olursanız öldüğüne inancım daha ağır basıyor.

  • Bakış açını farklı buldum. Fakat Mike sırf bunu ilk yapan ben olayım da dünya bir görsün bakalım mantığıyla gidecek bir insan değil. Bunu yapmak zorunda olmasaydı kesinlikle yapmazdı bu onun tek seçimiydi o yüzden böyle birşeyi yaptı. Düşüncene saygı duyuyorum zaten bu yazıları yazmadaki amacım benim insanları Michael’ın yaşadığına inandırmak değil. Sadece merak edilenleri açıklamak.

 9. Süpersin Nesrin abla. Öldüğüne inanmak istemediğimden mi eğilimliyim bunlara bilemiyorum ama yazdıkların gayet mantıklı şeyler ve devamını merakla bekliyorum.

 10. Tek kelimeyle tarif edecek olursam ‘ZEKİCE’ bir yazı.Benimde hep aklıma takılan bir nokta vardı:’Neden geçmişinde yolunu ayırdığı insanları tekrar işe alıyor?’
  Tespitine gelince kesinlikle katılıyorum.Bu planda güveneceği insanlara ihtiyacı vardı.Neticede her ne kadar ayrılmış olsalar da geçmişin hatrı ve zamanında paylaşılmış güzel hatıralar vardı. Ve MJ’yi yarı yolda bırakamazlardı.MJ ölmedi derken hep açıklamamda yer verdiğim bir ayrıntıdır bu yazında da görmek beni memnun etti.Ayrıca haklısın tabutun içinde MJ olsaydı son kez açarlardı tabutu ya da MJ Müslümandı o yüzden açmadılar inancına saygı duydular diyelim neden şarkı söylediler tabutun başında?Doğru noktalar yakalıyorsun ve mantıklı açıklamalar yapıyorsun.Bu yazına en çok destek veren kişilerden biriyim emin ol! Devamını bekliyorum :) Ellerine sağlık…

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.