Michael Jackson Hatıra Ormanı

02 Şubat 2016 in Genel

Yer Tekirdağ-Malkara Ahmetpaşa Köyü…

Hatırlarsınız hatıra ormanımız var bizim :)

TEMA Vakfı’na yaptığımız bağışlarla bir Michael Jackson Hatıra Ormanı’nı hayata geçirmiştik. Hafta sonu her zamanki grubumuzla buluştuğumuzda ormandan bahsettik. Funda’nın “Ormana gitsek ya bir ara” önerisi üzerine kafama o dakika koyduğum şeyi bugün gerçekleştirdim. TEMA Vakfı’nı aradım. Sağ olsun Ferhat Taze çok yararlı bilgiler verdi bana ve fotoğrafları paylaştı. Ziyaret etmek istediğimizden bahsettiğimde en doğru zamanların ilkbahar ve sonbahar olduğunu söyledi. Hatta ve hatta az sonra aşağıda tamamını sizlerle de paylaştığım mailinde göreceğiniz gibi gideceğimiz zaman bize eşlik edebileceklerinden bahsetti. Mail yoluyla gönderdiği fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz. Yakın zamanda bu linkten de http://ormanharitasi.tema.org.tr/galeri/Album-306-4 en güncel halleriyle fotoğrafları görüntüleyebileceğiz.

Teşekkürler Michael Ailem… Şahane iş başarmışız. Upuzun ağaçlarla örtülü kocaman bir orman olduğunda daha da gurur duyacağımızdan eminim…

Hepinizin yüreğine, emeğine sağlık…

Sevgiler,

 

Bu resimler de 04.11.2015 tarihinde sahadan alınan görüntüler.
Sahada birden fazla bağışçımızın tabelaları ve bağışları da bulunduğundan fotoğraflarda diğer bağışçılarımızın tabelalarının görünmediği resimleri seçmeye çalıştım.
Resimlerde göreceğiniz çam ağaçları ile iç içe geçmiş olan türler de meşe ağaçlarıdır. Sahada dikimlerde ibreli olarak kızılçam türleri kullanılmıştır. Ancak sahanın genelinde doğal olarak meşe türleri de bulunmaktadır. Bu meşeler de dikimden önceki ilk arazi hazırlığı sırasında kök kesimine tabi tutularak yeniden sürmeye teşvik edilmişlerdir. Ve yine resimlerden göreceğiniz üzere çok başarılı meşe ve kızılçam karışık bir orman olma yolunda ilerlemektedir. Saha Vakfımızın en başarılı hatıra ormanı sahalarından biri durumundadır. Daha şimdiden dikilen ve doğal türler sahada istediğimiz kapalılığı oluşturacak yapıda ve sayıda fidan bulundurmaktadır.
Biraz önce bahsettiğim bu meşe türleri kışın yaprağını döktüğünden Ekim ayında gidildiğinde yaprakların kahverengi bir renk aldığı ancak henüz dökülmediği görülebilir. Nisan-Mayıs aylarında ise bu meşelerin de yeniden açtığı ve yeşil yaprakları görülecektir. Aşırı soğuk olan kış ve aşırı sıcak olan yaz (kene, yılan vs olabiliyor) dönemlerini ziyaret için önermemek ile birlikte istediğiniz zaman sahayı görebilirsiniz.

Bu bilgileri de bu vesile ile sizle kısaca paylaşayım istedim.
Ziyaret öncesi yine haber verirseniz, programımız uygun olursa biz de saha ziyaretine eşlik edip, saha hakkında bilgilendirme yapmayı ve küçük bir orman ekosistemi eğitimi de vermeyi arzu ederiz.

Ben tekrar ve tekrar destekleriniz için teşekkür ediyorum,
Saygılarımla,

Ferhat Taze
TEMA Vakfı
Proje Koordinatörü

1 response to Michael Jackson Hatıra Ormanı

  1. harika görünüyor. bu ormanda benimde katkım olduğu için çookk mutluyum. herkese tekrar teşekkürler mj dostlarım.

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.